DALŠÍ OPTICKÁ ZAŘÍZENÍ:

Dalekohledy binokulární

Drtivá většina dalekohledů pro běžné použití je binokulárních, tedy dvouokých. Je to z toho důvodu, že pozorování oběma očima poskytuje lepší prostorový vjem a dlouhé pozorování není tak únavné pro oči. Binokulární dalekohledy naleznou uplatnění jako kapesní a kompaktní, turistické a outdoorové i různé speciální – zoomové, námořní, lovecké, divadelní kukátka a mnoho dalších typů dalekohledů.

Jak vyplývá z předchozích řádků, tak binokulární dalekohledy mohou mít velmi různé uplatnění. K tomu patří rozmanitý výkon a také rozměry a hmotnost. Tyto dva parametry přímo souvisí se způsobem vnitřní konstrukce dalekohledu. Ta zaznamenala velký vývoj a dnes se používají především dvě základní konstrukce binokulárních dalekohledů.

Kompaktní dalekohledy s Roof hranoly

Pro kompaktní a malé kapesní dalekohledy se používá konstrukce s Roof hranoly (střechovými hranoly). Světlo prochází jejich optickou soustavou v přímém směru. Konstrukce je moderní a velmi praktická. Díky ní se daří odbourat velkou hmotnost a rozměry, při minimálních ztrátách světelnosti a jasu obrazu. Přímé tubusy vytváří s jedním centrálním kloubem písmeno H. Manipulace s těmito malými kapesními dalekohledy je příjemná a snadná. Velmi dobře se drží a není tak problém dosáhnout stabilního obrazu. Kapesní dalekohled ve slušné kvaliě můžeme sehnat již okolo 3000 Kč. Typicky se bude jednat o dalekohled v rozmezí těchto parametrů: 8×25 – 10×30.

Klasické dalekohledy s Porro hranoly

Větší dalekohledy klasického formátu se dnes vyrábějí nejčastěji s takzvanými Porro hranoly. V této soustavě světlo prochází dvěma hranoly a na svojí dráze vytváří pomyslné písmeno Z. Tyto dalekohledy jsou již dostatečně výkonné a robustní. Jejich rozměry a váha však již díky moderním technologiím nejsou dávno nijak dramatické. Také se tyto dalekohledy zpravidla osazují kvalitnější optikou, než malé kompakty. Můžeme tak čekat brilantnější obrazové podání. To se samozřejmě projeví i na ceně, kde budeme muset přidat pár tisíc korun navíc. Co se týče optického výkonu, tak se nabízí široké rozpětí zhruba od 8×30 až po 10×56. Takové dalekohledy nám již umožní vychutnat si bez kompromisů krásnou okolní krajinu či vzdálené obzory.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!