DALŠÍ OPTICKÁ ZAŘÍZENÍ:

Dalekohledy pozorovací

Pozorovací dalekohledy patří do kategorie monokulárů. Jsou určené sice jen k pozorování jedním okem, ale zato poskytují vysoký optický výkon (velké zvětšení), při zachování přijatelné ceny. Binokulární dalekohledy s obdobně velkým zvětšením se dokonce často ani nevyrábějí. Nejvyužívanější jsou pozorovací dalekohledy myslivci, ornitology, fotografy i obyčejnými milovníky přírody, neboť jsou ideální pro věrné zobrazení detailů na velkou dálku. Častá je u nich i možnost proměnlivého přiblížení – tzv. ZOOM. Jinak bývají pozorovací dalekohledy většinou i technicky uzpůsobené na použití v terénu – odolné a vodotěsné.

Dalším specifikem pozorovacích dalekohledů je skutečnost, že se vyrábí s širokým příslušenstvím. Většina výrobců nabízí modely s výměnnými okuláry. Na větší pozorovací dalekohled přijde vhod brašna, která pojme i adaptér a mikrometrický stativ. Ten je k pozorovacímu dalekohledu téměř nutnost.

Připojení fotoaparátu k dalekohledu

Jednou ze zásadních vlastností monokulárních pozorovacích dalekohledů bývá možnost pořizovat přes dalekohled fotografie na běžný fotoaparát či natáčet video. S pomocí fotoaparátu a pozorovacího dalekohledu dosáhneme neuvěřitelných výsledků. S obrovským množstvím předsádek, redukcí či adaptérů by neměl být problém připojit většinu běžných kompaktů, zrcadlovek či videokamer.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!