DALŠÍ OPTICKÁ ZAŘÍZENÍ:

Jak funguje dalekohled?

V podstatě je dalekohled (typický binokulární) tvořen pouze dvěma spojenými monokuláry, každým pro jedno oko, které jsou vedle sebe a zacíleny jedním směrem dovolujíc tak pozorovateli používat obě oči. To pomáhá vnímání prostoru. Pro pochopení fungování dalekohledu „stačí“ porozumět, jak pracuje takový monokulár.

V monokulární soustavě bývá paprsek veden přes soustavu čoček a hranol. Zatímco čočky zajišťují zpracování obrazu pro oko, tj. aby nebyl převrácený nebo nezřetelný, hranoly protahují dráhu paprsku, díky čemuž se obraz zvětšuje. Dále je zde zrcadlo, které zajišťuje, že se světlo nerozkládá na spektrální barvy a nevzniká tak nežádoucí zabarvení okrajů výsledného obrazu. Velice důležitou součástí je také objektiv, jehož funkcí je zabezpečení správného směru odražených paprsků. Ty se pak spojí a v ohniskové rovině vytvoří obraz sledovaného objektu. Poslední podstatnou částí je okulár, díky kterému již konečně vidíme zvětšený obraz vytvořený objektivem.

Pro jakýkoli kvalitnější dalekohled je nezbytným vybavením citlivé doladění ostrosti obrazu, protože každý vidíme trochu jinak. Obzvláště potřebné je toto zařízení pro člověka trpícího krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, protože pozorování dalekohledem s brýlemi není zrovna vyhovující.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!