DALŠÍ OPTICKÁ ZAŘÍZENÍ:

Mikroskop

Mikroskop je optickým přístrojem, který nám několikanásobně zvětší pozorovaný objekt, který je jinak příliš malý na to, aby mohl být sledován pouhým okem. Historie mikroskopů je velmi dlouhá a tyto přístroje prodělaly velký vývoj. Nejmodernější vědecké mikroskopy se už moc svým původním optickým předchůdcům nepodobají. V laboratořích se pracuje s přístroji využívající např. magnetická pole či nanotechnologie. I původní jednodušší optické mikroskopy však stále mají své místo a využití. Mohou například představovat netradiční dárek. A určitě nemusí být určený jen pro děti nebo studenty.

Základem každého klasického mikroskopu jsou čočky, které tvoří objektiv a okulár. Okuláry i objektivy mohou být výměné, abychom dosáhli požadovaných vlastností mikroskopu. Běžné zvětšení se u mikroskopů pohybuje mezi 50× až 1000×. Maximální teoretické zvětšení je potom zhruba 2000×. Tam jsou již fyzikální limity, kvůli omezení délky světelných vln. Něco jiného to je u elektronového mikroskopu, který umožňuje zvětšení až 1 000 000×.

Jak vybrat mikroskop?

Když kupujeme mikroskop, tak je potřeba si nejdříve odpovědět na několik základních otázek. V jaké oblasti činnosti a pro jaké účely se bude mikroskop používat? Co budeme na mikroskopu pozorovat? Od odpovědí na tyto otázky se pravděpodobně odvine požadované dosažitelné zvětšení a následně i cena. Typů mikroskopů je mnoho, ale nejprodávanější jsou mikroskopy se zvětšením do 400×.

Ty většinou patří do kategorie tzv. školních mikroskopů. Tyto tzv. školní nebo také studentské mikroskopy jsou určeny pro amatérské použití nebo všechny začínající zájemce o mikrosvět. Vykazují se vysokou optickou i mechanickou kvalitou za odpovídající ceny. Největší zájem je v poslední době o digitální mikroskopy, které umožňují pohodlný přenos dat do počítače a jsou obvykle vybaveny integrovanou kamerou a snadno pochopitelným softwarem. Díky tomu se dá dále pracovat s uloženými obrázky nebo videi.

Univerzálnost digitálního mikroskopu představuje další velkou výhodu – kromě pozorování preparátu jej můžeme využít i jako „klasický mikroskop“ při zkoumání brouků, rostlin či nerostů. Není žádný problém, kdybychom chtěli vyrazit s přístrojem do „terénu“. Riziko poškození můžeme minimalizovat, protože kameru je možné vyjmout a nahradit okulárem. Standardní součástí vybavení by mělo být vrchní i spodní osvětlení s jeho plynulou regulací intenzity.

Digitální školní mikroskop tak představuje ideální volbu pro mladé badatele. Při koupi digitálního mikroskopu je však třeba mít se na pozoru. Na trhu je mnoho méně kvalitních výrobků, které se také chlubí přídomkem digitální. Může se jednat o zcela jednoduché digitální usb mikroskopy s malým zvětšením a bez možnosti běžného pozorování. I s takovým usb mikroskopem se dá užít mnoho zábavy, avšak nelze od něj čekat skvělé pozorovací výsledky. Tyto usb mikroskopy se tak řadí, spíše než mezi amatérské badatelské pomůcky, mezi hračky. Dětský mikroskop však určitě nemusí být digitální. Vyrábějí se i dětské mikroskopy čistě optické. Dětský mikroskop se může stát ideální hračkou pro vaše dítě, která bude rozvíjet jeho schopnosti a zájem o poznání. Navíc se dá pořídit za velmi rozumnou cenu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!